11 omzagvond hij het buiten zijn schuld nat geregend. Daar hij geen geld had om den eigenaar een nieuw exemplaar te koopen bood hij dezen aan om de waarde van het boek met werken te verdienen. Mr. Crawford was verstandig genoeg, ditvoor den jongen vereerend aanbod aan te nemen. Drie dagen werkte Abraham voor hem en toen was het geliefde boek zijn eigendom. Nog moet ik melding maken van den bijbel. Lincoln heeft dit boek der boeken in eere gehouden tot zijn dood. Toen hij reeds president wasin een tijd dat hij overstelpt was met den zwaarsten arbeidlas hij er alle morgens eenige oogenblikken in. Ofschoon hij toen ook in geleerdheid en kennis kon wedijveren met de meesten deelde hij het gevoelen niet van de lieden die zich te ver licht rekenen om het oude boek open te slaan. En toch had hij hoegenaamd niets van een zwaarmoedigen of een be krompen dweeper. Ik denk dat het omstreeks dezen tijd wasdat Abraham zijn eersten dollar verdiende. Hij heeft het zelf eenmaal aan zijn vriend, den secretaris van staat, Seward, verteld. •Ik had", zeide hij, «een praam gemaakt. Toen kwamen er twee vreemdelingen die vroegen mij, of ik hen met de praam aan een stoomboot wilde aanzetten, die de rivierden Ohio, passeerde. Ik nam het aan. Maar nauwelijks had ik hen aan boord gebrachtof de boot zette zich weer in beweging eer ze mij de vracht hadden betaald. Ik riep hun toe, dat ik mijn geld noch hebben moest. En in do overhaasting wierpen zij beiden te gelijk een halven dollar in mijn schuit. Wat stond ik te kijkentoen ik daar op eens een heelen dollar rijk was geworden 1" Uit dit ongekunsteld verhaal kunt gij bemerken wat een eenvoudig man Lincoln nog was, toen bij reeds tot de hoogste macht in den staat was geklommen. Ik denkzeide ikdat deze kleine gebeurtenis omstreeks zijn negentiende jaar voorvielwant kort daarna word hij door iemand aangenomen om met een praam goederen

Schiedams Jaarboek | 1867 | | pagina 91