It genoten te bereiken. Niemand stelle zich voor, dat Lincoln van den aanvang af, door gloeiende eerzucht verteerd, zijn wenschen naar die verhevene plaats heeft uitgestrekt. Neen, onze held ging eenvoudig het pad van eer en deugd en dit voerde hem van zelf, door de achting zijner mede burgers omhoog. Abraham Lincoln, uit de krijgsdienst naar zijn winkel en molen in New-Salem teruggekeerd hoorde vreemd opdat zijn vrienden en bewonderaars er reeds over dachten om hem tot lid te kiezen van de wetgevende vergadering van Illinois. (Ik kan dit lichaam niet beter vergelijken dan bij onze provinciale staten.) Hij woonde nog geen jaar in die streek. Maar hij woonde er lang genoeg voor de onbevoor oordeeldegoed-Americaansche ingezetenen, om naar hoofd en hart op prijs gesteld te worden. Werkelijk koos zijn distrikt hem dus tot zijn candidaat. Maar daarbuiten was Lincoln nog niet genoeg hekend en hij werd dus niet tot lid der vergadering benoemd. Dit was zijn eerste maar ook zijn laatste nederlaag hij een soortgelijke verkiezing. Intusschen was Lincoln er op bedacht zijn zaken uit te breiden. Maar hij kon geen kapitaal genoeg vinden. Zoo nam li j er dan het baantje van postmeester bij waar endaar hij nog altoos tijd overhield, las en studeerde hij ijverig, ter wijl hij getrouw uittreksels maakte van alles wat hij las waardoor hij liet niet slechts beter onthield maar zich ook in het stellen oefende. Waar hij vooral werk van maakte was rechtsgeleerdheid. Als een proeve van zijn ondernemings zucht kan dienen, dat hij zich kort daarna op het landmeten toelegdewaarin hij zoo goed slaagdedat hij er veel werk meê kreeg en ruim geld verdiende. Maar op den duur beviel het vak hom niet en na een jaar scheidde hij er weer meê uit. Deze bijzonderheid is echt Americaansch. Slechts in een Americaan kan het opkomen, bij zijne gewone betrekking

Schiedams Jaarboek | 1867 | | pagina 94