r, in 50 artikelen. E. van Meeteren, XXXII B.Colom. 4, bl. 043. Vadert. Hist., d. X, 37 B, bl. 49, 50. Baudart, Memor.4 B.bl. 179. 1612. In Sprokkelmaand besloten de Staten »dat elke stad of dorp zigzo 't de Regeeringaldaargeraaden vondtin 't beroepen van kerkendienaaren bij voorraadnaar de ge melde kerkenordening (van don jare 1591), zou mogen schikkenuit den naame van 's Lands Staaten." Den 14 daaraanvolgende ontzeidc de Magistraat der stad Botterdam den Predikant Kornelis Geselius de stad, omdat hij naar bet oordeel der Wethouderschap aldaarvan den predikstoel te hevig uitvoer tegen de Remonstranten. Toen hij weigerde te vertrekken leidde do Bailjuwmet ettelijke stadsdienaarshem des morgens voor zes ure tor poorte uit. Daarop ving hij aan te Delfsliaven en te Schiedam te predikenin de beurt van IIonorius en versterkte alzoo zijn aanhang, daar vele Rotterdammers hem kwamen hoo- ren. UytenbogaartKerk. Ilistor. d. 4, bl. 587, Col. 2. Ook vermeenden die van Schiedambenevens vele Contra- Remonstranten dat men zich van de Remonstranten geheel moest afzonderen. BrandIlistor. der Reform, d. 2 bl. 182—184. Te dezer tijd ontving men te Schiedam sommigen dei- afgezonderde Rotterdammers (om hier de woorden van Brand te volgen) ten avondmaalregelregt tegen 't besluit van de Classis voor twee jaren genomen. Den 22 van Lentemaand hebben de Staten dezer gewesten, ten einde de groote visscherij en haringvaart niet zouden verwaarloosd worden, maar om het nut en voordeel daarvan,

Schiedams Jaarboek | 1868 | | pagina 90