8 laatste ook Monnikendam en Purmerend voogden. Deze resolutie was strekkende tot vrede der kerkendie toen wegens de twisten over het stuk der praedcstinatieen den aankleve daarvanhoe langer hoe meer verdeeld geraakten en kan mén vinden in de Handvesten ens. van Schiedam N. CLXXII. •In dit jaar is in deze stad de groote sluis aan 't Hoofd gebouwd. M. S. Beschrijv. van Schiedam, bi. 1131. 1614. In Louwmaand is de resolutie tot vrede der kerken alom aan de steden en plaatsen van Holland en West-Vriesland gezonden om na gekomen te worden. M. S. Beschrijv. van Schiedam, bl. 107, Don 24 van Grasmaand hebben de Staten van Holland en West-Vriesland een plakaat uitgevaardigd waarbijop groote straffen, verboden werd, dat do ventjagers, die de buizen en haringschepen in zee volgden en van de stuur lieden aldaar don haring kochten en overnamen, om dien regelregt naar Oostland over te voerentot groot nadeel van de nering der haringvaart en verlies voor de kooplieden die den haring verkochtende vangst in zee mogten koopenovernemenof mangelen van haringzoo als in dit plakaat stond uitgedrukt. Holl. Plakaatb., d. 1, bl. 484. Den 19 van Lentemaand hebben de Staten van' Holland en West-Vriesland alle regters, hoogo jurisdictie hebbende, geauthoriscerd om dieven bedelaars en vagebonden te kun nen bannen uit Holland en West-Vriesland. M. S. Be schrijv. van Schiedambl. 105 verso. Den 15 van Wijnmaand schreef de Remonstrantscbe clas sis van Botterdam aan de Contra-Remonstranten twee bric-

Schiedams Jaarboek | 1868 | | pagina 92