12 onze kornp.ignie een stelling in aan gene zijde van het Durg- woud regts af van den wegbezet alle strategisch gewigtige punten, b. v. den bollen weg bij het boscli links, de veld hut bij de Krijgs-akkers en voornamelijk het Duivelsbrugje aan den watervalen wij zenden naar alle rigtingen stroop- patrouilles. Zoodra de vijandelijke vedetten en patrouilles in't gezigt komen, verzamelt zich het schutters-kor|ts ijlings maar rustig en met militairen tact, en trekt zich langzaam echter zoo snel mogelijk in verstrooide vechtwijze terug tot op de vlakte voor de stad waar de verzameling getrom meld en een quarré geformeerd wordt. Schoten mogen slechts op zeer verwijderden afstand gelost worden opdat de paarden niet onrustig worden en geen onnoodig onheil plaats heeft. Verdere orders volgen op de plaats en naar omstandigheid." Nadenkend zweeg de bevelhebber. Daarop nam hij een snuifje en benoemde eenige aanvoerders der patrouilles, die onmiddelijk in verschillende rigtingen afmarscliecrden. «En gij, sergeant Laible!" zoo riglte hij zich vervolgens tot dezen neem twee man en begeef u op weg in Zuid-Ooste lijke rigting links zijwaarts af met een halve zwenking tegen den waterval naar het Duivelsbrugje, waar gij, zoo ik vermeen een boomgaard bezit en derhalve zeer terrein- kundig zijt. Eiaproposheer Laible! zietusschen twee haakjeshij gelegenheid ook eens naar uwe heerlijke pruimen! liet is mogelijk, dat de zich daar bevindende veldweg door een vijandelijke ruitei patrouille gebruikt wordt om ons in den rug te vallen. Dat nu moet gij met al de kracht uwer krijgshaftige energie holetton 1 En nu, mijne heeren 1" aldus besloot de veldheer met een gebaar ton afscheid, «flink aan 't werk! Verhit u echter niet bij het marscheren 1 Het bezetten der verschillende punten heeft geen haast. Ik zal u met de kompagnie nakomen. Tegen een uur moet alles afgeloopen zijn. Om twee uur gemeen schappelijke!) maaltijd. Alzoo tot wederziens in het Gouden

Schiedams Jaarboek | 1869 | | pagina 100