19 dan ook bij zijn kameraden aan den disch en zocht zijn smart in de vreugde van de tafel te vergeten. Boven alles sprak hij den wijn dapper aan, want de doorgestane moeije- lijkheden op zijn rampzaligen veldtogt hadden hem dorstig gemaakt. Van minuut tot minuut werd mijnheer Victor Siegfried Laible spraakzamer en vrolijker, waarbij echter een zekere kwaadwilligheid te onderscheiden was. Maar do voortreffelijke mijnheer Laible bad nu en dan, vooral als hem zoo als lieden, iets naar zijn meening regt onaan genaams overkomen was, zoo als men het noemt: een kwaden dronk; en dan werd mijnheer Laible ten boogste gevaarlijk en gaf hij aan zijn denkbeelden op de meest kwetsende manier lucht, waarhij hij meestal ook nog hand tastelijke bewijzen trachtte te voegen. Tot dit gevoelig en netelig stadium was mijnheer Laible reeds gekomen; bij bedilde en hekelde in het wildeen twistte tevens met zijn kameradendie bij en om hem zatenterwijl in een andere zaal de dames zich vrolijk met dansen verheugden, waarbij do korporaal Zluhan zich edelmoedig geheel aan de beeld- schoono dochter van zijn vriend Laible had toegewijd. Daar werd het in de eetzaal, waar Laible met zijn kameraden en vrienden twistteplotseling buitengewoon luidruchtig. Men hoorde krijschende stemmen en het gerin- kink van verbrijzelde glazenen een kraaijendc stem over schreeuwde het alarm: «Overwinning of dood! zeg ik; de donder zal zulk een neuswijzen uhlaan verpletteren! Ik zal hem uitdagen op de kromme sabel, op pistolen of kanonnen! Overwinning of dood! Ik ben Laible, zeg ik Het geraas word gedurig erger; van alle kanten drongen nieuwsgierigen vooruit en mijnheer de kommandant wilde weten, wat er aan de handwas. »De sergeant Laible" rapporteerde hem de adjudant is iets aangeschoten, hij zoekt twist om don grap bij het Duivclsbrugje en zweert bij de broodzetting en dan is het hem vreesselijk ernst dat hij zich voor den onderganen smaad gruwzaam en onver-

Schiedams Jaarboek | 1869 | | pagina 107