4 Weldra traden andere sleden tot liet verbond toe. W'is- marRostockSlraalsuncl en Greifswalde waren de eerste, en werden binnen een kort tijdverloop door Amsterdam Bergen in Noorwegen, Londen, Keulen en andere gevolgd, zoodat men eindelijk 77 steden telde, die als leden van deze Maatschappij werden gerekend. Als Noord-Nederlandsche steden komen daaronder, behalve Amsterdam voor: Dordrecht, den Briel, MiddelburgZie- rikz.ee, Arnemuiden, Stavoren, Utrecht, Deventer, Kampen, Zwolle, Hasselt, Groningen, Zulfen, Harderwijk en Elburg. De koningin der llanse-steden was en bleef Lvbeck. Aan haar stond het eene algemeene vergadering of Ilansedag uit te schrijven, waarop zij de eerste stem had, terwijl zij de algemeene kas en de papieren dor Maatschappij onder hare berusting had. Ook voerde zij de correspondentie met vreemde mogendheden. Alle drie jaren werd op Pinkster binnen hare muren, en wel in het Raadhuis eene algemeene vergadering der Ilanse gehoudenterwijl er om de tien jaren een buitengewone vergadering plaats had tot vernieuwing van het verbond. Alle steden moesten er hunne afgevaardigden heenzenden, en voor eiken dagdien zij te laat kwamen een geldboete van 20 daalders betalen. Die in het geheel geen afge vaardigden zonden, werden van haar lidmaatschap vervallen verklaard. Geen afgevaardigde werd als zoodanig toegelaten, tenzij hij koopman of magistraat zijner stad was. Bij de opening van den Hansedag werd den afgevaardigden het welkom door een der magistraten van Lubeck toegeroepen. Het verdient opmerking, dat men echter liefst enkel kooplieden als afgevaardigden zag verschijnen, en de regeerings- leden zooveel mogelijk buiten de vergadering hieldzoo men zeide, omdat de eersten meer kennis van zaken hadden, doch in der daad, om de onafhankelijkheid der Maatschappij hierdoor te beter te kunnen bewaren.

Schiedams Jaarboek | 1869 | | pagina 92