5 De wellen door die vergaderingen gemaakt en de besluiten, daar genomen, vullen een geheel boekdeel en dragen niet slechts de blijken van het streven der Maatschappij, om haren loden de meeste geldelijke voordeelen te bezorgen, maar ook van de zucht om verkregen rechten te doen eerbiedigen en van de oprechte begeerte om het openhaar crediet in Europa vast te stellen en in stand te houden. Een en ander moge uit de volgende proeven blijken. In geen llanse-stad mocht een koop worden gesloten indien niet de kooper of verkooper lid van het verbond was. Geen burger der Hanse inocht met een ander burger in compagnie handelen, hem waren, behalve wijn, bier of haring toezenden, noch hem iets crediteeren; overtreding van dit verbod werd met geldboete gestraft. In 1170 word bepaald, dat vreemde kooplieden in de Ilanse-steden geen lakens hij de el, maar slechts bij geheele halen mochten verknopenterwijl hun verblijf in eenige Hanse-stad niet langer dan drie maanden mocht duren. Hij, die goederen op crediet kocht, en vóór de betaling op oneerlijke wijze van woonplaats veranderde, werd van de maatschappij vervallen verklaard en verloor alle aanspraak op vrijgeleide voor zijne goederen. Alleen den schippers der Hanse was het geoorloofd, gra nen door de Bell en de Sonl, en op de Elbe en de V/eser te vervoeren; alle andere korenschepen werden met gestreng heid geweerd. Geen schipper mocht zijn vaartuig overladen, op verlies van de vrachten op straf van vergoeding, zoo de lading mocht beschadigd worden. Na St. Maarten mocht geen schip meer in zee steken, of voor het feest van St. Pieter Stoel de haven van overwintering verlaten. In 1430 werd voor elke zeestad der Hanse het aantal schepen bepaald, dat zij mocht bezitten, ten einde ieder zeker zou zijn, vracht te kunnen bekomen. En in 1441 was de Ilanso Cromwell voor met de uitvaardiging eener Acle van Navigatie, waarhij aan elk koopman, op ccne boete

Schiedams Jaarboek | 1869 | | pagina 93