r> van drie marken gouds, werd verboden zijne goederen met vreemde schepen te verzenden. Reeds vroeger was het vcr- koopen van vaartuigen aan en het bouwen daarvan voor vreemdelingen in de Ilanse-steden verboden. Tevens was allo handel mot zeeroovers op strenge straffen verboden. Om gewaagde speculation te voorkomen, was, op ver beurdverklaring der goederen, verboden, haring vóór de vangst, koren vóór den oogst en lakens vóór het vervaar digen te verkoopen. Re doodstraf was gesteld op het verzenden van goud en zilver naar het buitenland, om het daar te doen bewerken; dezelfde straf volgde op het smelten van muntspeciën ter wijl het snoeien daarvan, geheel naar den geest des tijds, dat is, op barbaarsche wijze werd gestraft. Over bankroetiers werd de schandklok geluid, terwijl zij met ijzeren ketenen geboeid, aan een zoogenoemden schand- steen te pronk werden gesteld. Werd een koopman van bedriegerij in den handel overtuigd, dan moest hij aan de galg sterven. Zieldaar enkele verordeningen, die geheel den geest des tijds ademen, waarin ze werden opgesteld. Het kan echter niet ontkend worden, dat onderscheiden verordeningen der Hanse inbreuk maakten op het rechtsgebied van vorsten en landheeren. In den regel droegen deze haar dan ook geen goed hart toe, en gaven aan hare eischen dikwijls alleen uit noodzakelijkheid toe, of ondersteunden haar enkel uit eigenbelang, zoo als Graaf Willem II van Holland, de Hertogen van Brabant en de Graven van Vlaanderen. Hollands handel nam door de llanse een hooge vlucht; Antwerpen word een voornamen zetel van kooplieden, en Brugge de stapelplaats van allerhande koopwaren, hot middelpunt van een buitengewonen handel, het verhiijf van schatrijke kooplieden. Niet minder waren de koningen van Zweden mild in het toestaan van allerlei privilegiën, waardoor aan de Hanse in

Schiedams Jaarboek | 1869 | | pagina 94