8 Verscheidene stedengelijk we zagenwaren daar leden der Hanse. Holland was thuis op de Oostzee als in zijn eigen wateren; het voelde zich sterk, maar te gekneld dooi den band, die het aan de Maatschappij bevestigd hield; van daar begeerte naar meer vrijheid, die, gevoegd hij den naijver tusschen de Nederlandsclie en de overige Hanse steden stof tot botsing in overvloed aanbood. Getuige hiervan de oorlog, die, onder de regeering van Filips van Bourgondië, door de Hollanders roemrijk tegen het verbond werd gevoerd en die aan het laatste een ge- duchten schok toebracht. In 1441 durfde Bremen het bestaan, aan de Nederlandsclie steden den oorlog te ver klaren; de Amsterdamsche kaperschepen alleen waren echter voldoende, om het pleit Ie beslechten. Bij zulke verhoudingen der leden van den bond kon liet niet anders of deze moest verzwakken; terwijl haar onder gang niet het minst verhaast werd door de oprichting van andere Maatschappijenvooral die voor den handel op Indië. Nieuwe wegen openden zich; nieuwe hulpbronnen voor handel en scheepvaart boden zich den handelaar aaride oude bond werd door vele leden voor nieuwe vereenigingen verlaten, en eindelijk werd in 1630 in hetzelfde Lubeck, waar vier eeuwen vroeger de stichting der Hanse plaats had gevon den, besloten de vereeniging voortaan tot slechts drie steden, HamburgLubeck en Bremen te bepalen. De betcekenis der Ilanse had echter opgehouden, en zelfs haar naam werd weldra vergeten, door de opkomst en den bloei van de schit terende handelsondernemingen van Nederland en Engeland, die als waardige leden van den ouden bond zich aan zijn voorbeeld konden spiegelenen de lessen der ondervinding, die do Hanse hun had gegeven, op grooten schaal in praktijk wisten te brengen.

Schiedams Jaarboek | 1869 | | pagina 96