10 bijzonder in zijn sctiik was, toen de lieer kommandant den mede-leden van liet korps, voorloopig in vertrouwen, liet plan bekend maaktedat eerstdaags een groote evolutie zou plaats hebben waarbij hij de grootste netheid en vaardig- beid verlangdedaar bet ublanen-korps der naburige stad dat dezer dagen zijn nieuwe smaakvolle uniform bad ont vangen de burger scliutters-kompagnie een kameraadschap pelijk bezoek te paard wensebte te brengenbij welke gelegenheid zoo als de beide bevelhebbers reeds onderling overeen gekomen waren een velddienst-oefening op groote schaal zou gehouden worden diein elk geval met een vrolijken maaltijd en een daarop volgend bal, ten gonoege der sehoone burgerscliutteressen, eindigen moest. Do toebereidselen voor de ophanden manoeuvre, die weldra onherroepelijk op een Apostel-feestdag bepaald was, werden in beide legers met ijver voortgezeten de groote dag brak eindelijk aan. Naauwelijks was de zon des ochtends met alle pracht boven de blaauwe bergen gestegen, of bet wacht-piket doortrok do stad en weldra zag men van alle kanten de schutters, het geweer over den schouder en in den nek do cliakot met den grooten zwarten paardenstaart, naar hunne loopplaats, de markt, snellen. Het behoeft niet vermeld le worden, dat de heer sergeant Victor Siegfried Laible geenszins onder de laatste» behoorde. Spoedig waren de rotten voltallig, en de kompagnie bood werkelijk een onbe schrijfelijk militair schouwspel aan. Met het geweer bij den voet werd de kommandant verwacht, die juist, onder bege leiding van den beer adjudant, met onnavolgbare deftigheid uit een straat op de markt verscheen en op de kompagnie toetrad. Naauwelijks had de beer eerste luitenanteen lange magere slungelhein in 't oog gekregen of bij plaatste zich in zijn volle lengte voor liet front, rukte den degen uit de schedeals of de dertigjarige oorlog op nieuw beginnen moest, en schreeuwde uit alle magt«Kompagnie!!! geef

Schiedams Jaarboek | 1869 | | pagina 98