11 acht! schouder 't geweer!" De uitvoering van dit kommando volgde zoo schoon snel en juistdat de oude garde van Napoleon daaraan een voorbeeld had kunnen nemen. De lieer kommandant, de secretaris der stad en voormalige fourier bij het leger, was zigtbaar getroffen in dit verheven oogenblikdankte nederbuigendals een degelijk kom mandant en beval genadigeven zoo als een degelijk kommandantden manschappen «rust" te kommanderen. Het voorgeschreven bevel vnlgde onmiddelijk op dezelfde plegtige wijze, waarop de beer kommandant, nadat zijn veldheers blik welgevallig eenige seconden op zijn voortreffelijke armee gerust had, de officieren en onder-officieren voor zich ontbood. Ook de heer sergeant Victor Siegfried Laible trad met krijgshaftig kloppend hart in den uitgelezen kring die op eerbiedigen afstand door een nieuwsgierige menigte omringd was, die den oorlogzuchtigen groep bewonderend beschouwde, overtuigd als zij was, dat in het midden daar van het geheim van den dag behandeld werd. En zoo was het ook. Nadat de heer kommandant een paar maal gekucht en nadenkend een snuifje genomen had, begon hij, terwijl hij zich met trotsche helden-houding op zijn degen steunde «Zoo als gij reeds weetgeldt het heden de ontvangst van onze naburige militaire vriendenhet nieuw-geuniformeerd wakkere uhlanen-korps dat ons heden met oen rijdend korps- bezoek vereeren zalaan welke ontvangst een kleine ma noeuvre verbonden zal worden waarvan het doel iszoo als ik nu dienstig acht u mede te deelen, de verdediging van den grooten weg van de naburige stad tegen een op rukkend vijandelijk ruiterkorps. Deze idee iszoo als gij wel zult begrijpen uit een militair oogpunt even zoo verheven als zij strategisch gewigtig mag genoemd worden, en ver dient met al de kracht van onze militaire energie uitgevoerd te worden. Zoo als ik met den veroerenswaardigen eskadrons chef van het uhlanen-korps reeds afgesproken heb neemt

Schiedams Jaarboek | 1869 | | pagina 99