7 dat do ecne Iielft geheel en al bestemd is tot liet teekenen naar voorbeeldenen de andere helft tot het teekenen naar voorwerpen. De vier leerzalen bevatten zeer doelmatig ingerigtc banken en lessenaars. De banken zijn voor twee leerlingen bestemd. Van twee leerzalen bevat ieder op die wijze plaats voor 30 leerlingen en ieder der twee andere leerzalen heeft op gelijke wijze plaats voor 20 leerlingen. Tot het geven van signalen voor liet begin, het verwis selen of het eindigen der lessen dient eene belwelke buiten het gebouw hangt, en een uurwerk, op den zolder geplaatst, geeft ter bevordering van den geregelden loop der lessen, don tijd aan. Het terrein, waarop het gebouw staat is, voor zoover het geenc andere afsluiting heeft, omgeven door een ijzeren hek. De meer dan 60 ares groote tuin bevat reeds eenig plant soen, en zal met planten en heesters bezet worden, die voor het onderwijs in de plantenkunde noodig zijn, en in dezen tuin, waarin zich de leerlingen, onder toezigt, nu en dan mogen verluchten en ontspannen, treft men den bouwval van het kasteel van Matenesse aan. liet is onmogelijk om door eene vlugtige beschrijving eene juiste voorstelling van het geheel, te geven. Deri belangstellende, die eene nadere kennismaking met de in- rigting mogt. wenschen, zal daartoe de gelegenheid gaarne gegeven worden. De Hoogerc Burgerschool werd geopend met 21 leerlingen voor het volledig onderwijs en 10 jongelingenouder dan 16 jaar, welke slechts eenige lessen hijwonen. Onder de leerlingen waren er 2, die uit eene andore gemeente her waarts zijn gezonden. Met het begin van den nieuwen cursus in September telde de school 36 leerlingen met 12 toehoorders, en onder deze 48 jongelieden waren er 8 uit andere gemeenten. Do Burger-avondschool werd in September geopend met 90 leerlingen.

Schiedams Jaarboek | 1870 | | pagina 87