16 heeft. Desniettegenstaande zal het velen van de honderdduizenden vreemdelingen, die jaarlijks den Rigi bezoeken, een genoegen doen te vernemen, dat reeds in het begin van den herfst van 1870, een onderneming is tot stand gekomen om het bezoeken van den Rigi voor de reizigers gemak kelijk te maken. Aan de scherpzinnigheid van drie Zwitser- sche ingenieurs, Adolph Naff uit St. Gallen, N. Riggenbach uit Olten, en Olivier Zschokke uit Aarau heeft men den Rigi-spoorvvegwelks mogelijkheid men lang betwijfeld, ja zelfs be lachelijk gevonden heeft, te danken. Om dit grootsche werk eens goed in oogenschouw te ne men, begafïk mij, van uit het stille en lieve dorpje Bitznau, aan den rechteroever van het Vierwal dstadtermeerop een schoonen morgen, op weg. Toen ik eenige minuten geloopen had, kwam ik aan het in aanbouw zijnde spoorweg-station een klein gebouw, naar Zwitserscli model, doch zonder sierlijk snijwerk, van waar men een fraai uitzicht heeft. Naast de wachtkamer bevindt zich het plaatsbureau en het lokaal der spoorweg-beamb ten, doch het levert in het geheel weinig belang rijks op. Twintig schreden verder staat de loods voor locomotieven en wagens, terwijl men tus- schen die twee gebouwen een draaischijf aantreft, om de locomotieven en wagens van den eenen op den anderen weg te brengen. Van hier nu ving mijne wandeling over de leggers, als over trappen, aan. In het begin gaat men een eind recht uit, zonder dat men merk baar stijgt, zoodat ik eene goede gelegenheid had om mijne volle aandacht aan de ligging der rails te wijden. Men heeft over aaneengeklonken balken, die men over de gansche lengte van den

Schiedams Jaarboek | 1872 | | pagina 100