17 weg heeft vastgelegdde leggerswaarop ilo rails rusten, vastgemaakt, zoodat de weg op een rooster gelijkt. Dit heeft men natuurlijk ge daan om verschuivingen te voorkomen, en dit systeem voldoet volkomen aan het doel. Zoo eene verschuiving mogelijk ware, zoo had die bij den aanleg van den weg reeds moeten plaats hebben, daar er toen zulke zwaar beladen tremen met bouwmaterieel, als daar wellicht niet meer zullen passeeren, vervoerd zijn. Midden tusschen de rails is een massieve ge tande staaf vastgemaaktwaarop een tandrad moet ingrijpen. De getande staaf is van gesmeed ijzer, terwijl de tanden van gegoten staal er ter bevor dering der soliditeit in gesmeed zijn. Deze getande staaf is het eenige waarin deze weg van een andere spoorlijn afwijkt, hetgeen ons daardoor dadelijk doet bemerken, dat wij met het bekende Amerikaansche bergspoorwegen-systeem te doen hebbendat niet alleen om het practischemaar ook om de soliditeit geroemd wordten waarvan de aanleg weinig duurder is dan van een gewone spoorweglijn. Onmiddellijk boven Bitznau neemt de weg een sterke klimming aandie tot den tunnel aanhoudt. Deze klimming gaat langs den zoogenaamden Bitz- nauerberg en vordert hier de insnijding in den bergkolossus. De eerste moeilijkheid van den bouw doet zich hier voor, daar het terrein nu eens een steile helling heeft, of een diepe kloof ver toont. Hoe verder ik den weg opsteeg des te meer boeide de geheele aanleg van dn baan mijne belangstelling; ik heb nog nooit een weg gezien, waar zooveel afwisseling in don aanleg op zulk een beperkt terrein voorkomt. Hier moest een hooge dam gelegd, daar een insnijding in de rots, ginds een brug gemaakt wordenen daarbij welk

Schiedams Jaarboek | 1872 | | pagina 101