J> genootschap, waarvan hij spoedig het hoofd was. Dat genootschap, getrouw aan de grondbegin selen van 1789 en 1793, beschouwde de Repu bliek als het hoogste ideaal, en stelde zich voor geen middelen te sparen om tot zijn doel te ge raken. Men heeft Barbes verweten dat hij de Repu bliek onmogelijk gemaakt heeft door zijne com munistische denkbeelden. Zeker heeft hij daardoor schade toegebracht aan de zaak der vrijheid maar Barbès was geen gewoon communist. De profeten en aanhangers van het gehate commu nisme zijn geenszins van baatzucht vrij te pleiten, en stellen hun stoffelijk belang op den voorgrond. Bij Barbès liad juist het tegendeel plaats: hij was bereid zijn vermogenja allesop te offeren aan het algemeen: met open handen heeft hij zoowel in Frankrijk als in den vreemde de ellende en de armoede bestreden, en zijne hulpvaardigheid be toond. Hij zeide eens: «Fourton is voor mij een lief stuk grondwaar ik opgevoed ben en waar aan zich mijne liefste en aangenaamste herinne ringen hechten: het behoort volgens het bestaande recht aan mijne familie, en wij zullen het zoo lang behouden, totdat wij het aan de menschelijke maatschappij niet afstaan maar teruggeven." Barbès was communist, in zooverre er sprake was van opofferen en geven, maar geenszins van nemen. Hij was een idealist in de edelste betee- kenis van het woord, en nooit heeft hij rekenschap gehouden met de werkelijke levenstoestanden hij stelde zich daarover heen; hij zag de wereld, niet zooals zij is, maar zooals zij zijn moest. Dat was zijn gebrek, zijn misdaad, of liever, zoo men wil, zijn deugd. In Mei 1839 toen niemand in Parijs aan een revolutie dacht, toen in het maatschappelijk ver-

Schiedams Jaarboek | 1872 | | pagina 89