8 den beroemden generaal Moreau voorvielentoen vijftig duizend als door een tooverslag verspreide plakkaten het volk sommeerden, om niet te dulden dat een der edelste burgers van Frankrijk zou ter dood veroordeeld worden. Het ging nu even zoo. Alle winkels werden als op een gegeven teeken gesloten drie duizend studenten in de rechten en medicijnen trokken blootshoofds naar de Place de la Concorde om gratie voor den veroor deelde te vragenen Victor llugovan een ge boorte en sterfgeval in de Koninklijke familie gebruik makende, zond nog te middernacht aan den Koning deze schoone regelen: „Par votre ange envolée ainsi qu'une colombe Par ce royal enfant doux et faible roseau! Grace encore une fois! Grace au nom de la tombe! Grace au nom du berceau!" De Koning, hierdoor bewogen, liet den dichter dit boodschappen: »Van mij heeft hij gratie; maar ik moet die eerst nog van mijn Ministers verwer ven." Dit was ook geene kleinigheid, want zij, en vooral de maarschalk Soult, eischten den dood van Barbes. De Koning zette zijn wil door; Bar bes kreeg gratie, doch het doodvonnis veran derde in levenslange gevangenisstraf! Wij weten dat Madame Rolanddie door het gerechtshof der revolutie ter dood veroordeeld was, verzocht om aan den voet van het schavot hare laatste gedachten te noteeren. Dit had men echter geweigerd, maar Barbes deelt ons in een geschrift Twee dagen ter dood veroordeeld) zijne gedachten en gevoelens mede, die hij onder vond in de dagen tusschen zijne ter doodvcroor- deeling en de onverwachte gratie. In eenvoudige ongekunstelde taal, een taal die den stempel der

Schiedams Jaarboek | 1872 | | pagina 92