10 voor een heilige zaak sterft, blijft leven; zijn dood versterkt slechts de verheven ideën, die eindelijk zegevieren en aan de wereld de vrijheid brengen." De directeur van de gevangenis komt bij mij en vraagt: «Blijft gij aan uwe inzichten en uw partij getrouw." Ik antwoordde hem »Het eenige middel, om nu mijn zaak te dienen, is, dat men mij onthoofdt, als ik dood ben, dan ben ik een macht, dan eerst zullen mijne vijanden de handen vol hebben, en wat dit stuk vleesch aangaatdat gij voor u zietzoo weet dat God niet met de lafaards is." Het bericht van gratie liet hem onverschillig; zijne zuster bezocht hemen toen de directeur van de gevangenis tot haar zeide»Uw broeder is voor niets bang," antwoordde zij moedig: «Daar vreesde ik ook niet voor ik wist weldat hij even bedaard het schavot zou bestijgenals een rutstapje naar Fourton maken!" "Van 12 Mei '1839 tot 25 Februari 1848 zat hij in de gevangenis; de Februari-revolu- tie opende de deur van zijn kerker en verhief hem tot den rang van Overste der Nationale Garde. Weer was de maand Mei, die voor hem zoo gewichtig is geweest, aangebroken. Teleurge steld door den loopdien de revolutie genomen haddeed hij weder een beroep ,op de wapenen en het geweld, beproefde een aanval op de Con- stitueerende Vergadering, en proclameerde voor ziclr en zijne weinige aanhangers op het Stad huis de ware echte Republiek. Den löden Mei werd hij gevangen genomen en toen weder tot een levenslange gevangenisstraf veroordeeld. In de acte van beschuldiging bevond zich een aantal der onwaardigste en laagste aan klachten hij had Parijs willen plunderen en in brand steken; hij had de rol van Robespierre ge-

Schiedams Jaarboek | 1872 | | pagina 94