11 speeld en een besluit tot aanbesteding van vijftig guillotines genomenenz. Barbes achtte het ook ditmaal beneden zijne waardigheid op de hem voorgelegde vragen te antwoorden. Iiij bleef tot 9 October 1854 dus zes jaar en drie maanden in de gevangenis van Belle- Isle en 't was daar dat hij het reeds vermelde werk »Twee dagen ter dood veroordeeldschreef. Hij herkreeg door Napoleon III zijne vrijheid. Toen men hem dit kwam aankondigenzeide hijals uit een droom ontwakende: Zoo men heeft dus een Keizei' in Frankrijk? Ik heb niets van hem ver langd Hij weigerde ten sterkste de keizerlijke gunst te aanvaarden, en toen men hem, in weerwil van zijn wensch, de deuren van zijn kerker opende, reisde hij naar Parijs, en richtte onmiddellijk na zijn aankomst het volgende schrijven aan den redacteur van het toen bestaande dagblad vMoni- teur Universe l" «MijnheerZoo even in Parijs aangekomen zijnde, verzoek ik u bij deze zoo goed te zijn het volgende in uw blad op te nemen. De directeur van de gevangenis Belle-Isle heeft den 5den dezer maand een keizerlijk bevel ontvan gen waarvan ik de beweegredenen niet wil onder zoeken daar het mijne gewoonte niet is de han delingen mijner vijanden verdacht te maken. Bij het vernemen van het bericht bekroop mij die smart, die zich van een overwonnene meester kan maken, en het was daarom, dat ik, zoo lang als mogelijk wasbleef weigeren mijn kerker te verlaten. 't Is daarom, mijnheer, dat ik mij tot u wend om mij te luider en duidelijker te doen verstaan. Wat gaat het hem, die in het minst geen recht op

Schiedams Jaarboek | 1872 | | pagina 95