18 als een billijke straf der Voorzienigheid, dat hij zijne lauweren hier, voor deze kleine sterkte, en nog wel door een vrouw verliezen moet." Wesseleny bpproefde nog eens het woord te nemen, maar Maria brak het gesprek af. Toen haalde hij een verzegeld papier uit zijn kleed en overhandigde het Maria. »Wat bevat het?" vraagde zij haastig. »'t Is het ultimatum van mijn veldheer," ant woordde Wesseleny; »hij verzoekt u het in overweging te nemen en zoo spoedig mogelijk te beantwoorden." Daarmee nam hij afscheid, steeg te paard en keerde naar zijn legerplaats terug. Maria S zet si gevoelde dat de inhoud van het schrijven alleen voor haar bestemd was; zij opende het daarom eerst, toen zij zich in haar slaapvertrek bevond. Het blad beefde in haar handtoen zij het ontvouwde en las »Een zeldzaam noodlot dwingt mij u te be strijden, u, die ik met geheel mijn hart vereer, bemin, vergood. Mijn vurigste wensch is, u, de koningin der vrouwen, voor mijn vaderland, voor mijn rechtvaardige zaak en voor mijzelven te winnen. Ik bied u alles wat ik bezit, mijn hart en mijn hand aan. Bericht mij spoedig, of gij mij niet te onwaardig vindt, u te bezitten. Uw trouwe dienaar s Frans Wesseleny." Maria was een oogenblik stom van verrassing, een plotseling genomen besluit was op haar gelaat te lezen, zij zette zich neder om Wesseleny 's schrijven te beantwoorden. Nauwelijks was er een uur verstreken of een vertrouwd persoon bracht den keizerlijken veldheer het besluit. Wesseleny opende haastig en met een hartstochtelijke liefde Maria's brief. »Mijn edele vijand en beminde! Wilt gij een

Schiedams Jaarboek | 1873 | | pagina 102