31 plotseling te voorschijn trad, en de aanvoerder van den troep scheen te zijn, »of men zal u knevelen en aan handen en voeten hinden." Wesseleny zweeg in naamlooze vertwijfeling. De vermomden namen hem hierop in hun midden voerden hem door een langen gang, de trappen af in een kerker, die volkomen duister was. Men beval hem, hier volkomen rustig te blijven en verliet hem daarop. De zware deur viel dicht en werd gesloten. W esseleny was alleen, verraden en gevangen. Volkomen duisternis omringde den met list ge vangene, die, zijn gelaat met de handen bedekkende, zich op den vochtigett bodem nederwiet p, en zich en zijn liefdeswaanzin, die zich van hem meester gemaakt en in't verderf gestort had, verwenschte. Slechts weinige oogenblikken lag hij zoo, toen werd een getralied venster geopend en een stem zeide tot hem: sWesseleny, de burcht vrouw van Murany, Maria S zet si, biedt u levenvrijheidzelfs burcht en hand aanindien gij uw koning Ferdinand verlaten en u onder de vanen van Rakoczy wilt scharen. Weigert gij dit, dan wacht u de dood door de bijl van den beul, en uw leger, zonder aanvoerder, een zeker verderf. Men geeft u een uur tijd om te bedenken." W esseleny hoorde den spreker aanzonder zich te bewegen. Toen de stem zweegstond hij op en dacht over zijn toestand na. Hijde held van wien het volk sprak en zong, de veldheer, wien de keizer en zijn generaal een zoo gewichtige taak hadden toe vertrouwd was des nachts op een galant avontuur uitgegaan, evenals een studenteen verliefde jonge ling daar lag hij nude gevangene van een vrouw. Zijn roem scheen verloren te zijnzijne lauweren zouden geplukt worden door de moedwillige hand van de wreede Venus van Murany.

Schiedams Jaarboek | 1873 | | pagina 105