8 lieerscht te wordendie mij eindelijk geheel en al tot haar slaaf maakte. Ik gehoorzaamde haar op een woord, op een wenk, als een goed afgerichte ■valktot dat zij mij afvallig van mijn geloof en van mijn wettigen vorst trachtte te maken. Daar tegen verzette ik mij. Het was een moeilijkepijn lijke str;:d, maar de plicht zegevierde over mijn zwakheid; ik scheurde mij los ert vlood henen. Kort daarop reikte Maria haar hand aan Ste- phan Bethlen. Zoo spoedig vergat zij, die ik als een heilige aangebedenvoor wie ik, als een slaaf voor zijne meesteres, gesidderd had, mij, in de armen van een andervan een grijsaard. Zou ik die vrouw niet haten, niet verachten!" «Neen, Wesseleny, gij dwaalt en doet Maria onrecht!" antwoordde de generaal. «Ik ben over dit huwelijk beter ingelicht, zoo als ik zie dan gij en ik wil den blinddoek wegnemen die uw blik belemmert. Maria bleef u met een onkreuk bare trouw toegedaanook toennadat gij zonder afscheid te nemen, bij nacht als een mis dadiger uit Kaschau ontvloden waartzij wei gerde met een ongelooflijke standvastigheid Bet hl en's vrouw te worden. Om haar trotsch te breken, liet haar Ge org S zet si in den kerker werpen. VergeefsToen voerde men haar op een dag naar het sterfbed van baar vader, zij vernam tevensdat gij haar verlaten hadt en toen kon zij niet langer de beden van den stervende weerstaanen volgde Bethlen naar het altaar." «Is dat waar?" riep Wesseleny. «Ik zeg het u." «En gij zijt overtuigd «Volkomen," antwoordde de generaal. «Na een korte, kinderlooze echt werd zij weduwe en keerde in den burcht van hare stamvaders terug,

Schiedams Jaarboek | 1873 | | pagina 92