15 Kort nadat Ben ja den veldheer verlaten had, trok een heraut naar de vesting en verzochtin den naam van Wesseleny, aan de heldin van Murany gehoor, een vrijgeleide voor een zijner onderbevehebbers en een "wapenstilstand voor den duur der onderhandeling. Maria Szetsi stond deze twee verzoeken toe en de heraut keerde met de gewenschte tijding tot den keizerlijken veldheer terug. Oogenblikke- lijk zwegen van beide zijden de vuurmonden, en er heerschte een diepe stilte. Met gesloten vizier, het witte vaandel zwaaien de, reed weinige oogenblikken later een parle mentair de legerplaats van Wesseleny uit. Voor den buitensten wal steeg hij af en gaf zijn paard aan een der soldaten der bezetting over, waarop twee officieren hem in hun midden namen en door een kleine poort binnen leidden. De Venus van Muranydoor eenige harer be velhebbers omgeven wachtte op den wal der eer ste fortificatiën den gezant van Wesseleny af. Hoewel zij wist dat zij overwinnares was, ge voelde de anders zoo dappere vrouw, zich op dit oogenblik geheel buitengewoon gestemd. Een voorgevoelwaarvoor zij geen woorden kon vinden, kwam bij haar op, zij was half verheugd, half beangstigd: haar hart klopte hevig, en een rilling voer haar door de leden, toen hij einde lijk voor haar stondeerbiedig boog en zijn vizier opensloeg. Zij onderdrukte een kreet, 't was Wesseleny zelf, die voor haar stond in al de kracht en schoonheid van 't leven, wiens oogcn thans vorschend en verrukt tevens op haar heerlijke gestalte en gelaat rustten. Een oogenblik zwegen beiden onder zware ge moedsaandoeningen toen nam hij het eerst het woord en verzocht gehoor.

Schiedams Jaarboek | 1873 | | pagina 99