10 Wat zou het leven mij nog meer kunnen aan bieden? Al het andere zou slechts bedrog zijn en mijn ideaal doen verdwijnen. Daarom zal de dood mij welkom zijn. Evenwel er is nog één ding dat mij verontrust." «Spreek,antwoordde de trouwe Bietinghoff, »wat is het dat u drukt?" »De gedachte, te zullen rusten ver van hier in vreemde aardever van mijn geliefdenvan mijn vaderland, doet mij huiveren. Zweer mijdat gij mijn lijk in nujn geboorteplaats zult terug brengen." «Dat zweer ik u," antwoordde Bietinghoff, «daar hebt gij mijn hand er op." Eenige weken na dit gesprek rukte het zege vierende leger der verbondenen het vernederde Frankrijk binnen. Napoleon verdedigde zich als een wanhopendeen zijn genie ontdekte in het gevaar nieuwe ongekende hulpbronnen. Ook hij riep het geheele volk te wapen. Een soort guerilla- oorlog dreigde voornamelijk in het bergachtige gedeelte van Frankrijk de door den Keizer aange grepen legerafdeelingen af te snijden en te ver nietigen. Friesen bevond zich bij de Russische achterhoede, toen deze bij Rethel, in een der Ardenner passen, van alle zijden werd aangevallen en uit elkander gedreven. Van zijn korps afgedwaald en onbekend met den weg, zwierf hij alleen langs de bergpaden, terwijl hijvermoeid van de inspanning van dien dagzijn gewond paard aan den teugel leidde. Reeds waande hij het gevaar geweken toen tus- schen de boomen van het dichte bosch van Huillons allerlei verdachte gestalten opdaagdenwoeste mannen in blauwe kielen, met oude lansen, sabels, hooivorkendorschvlegels en sommigen zelfs met geweren gewapend.

Schiedams Jaarboek | 1875 | | pagina 104