4 gevoel, met dezelfde gloeiende vaderlandsliefde bezield. Rondom den Koning schaarden zich de voortreffelijkste generaals en staatslieden, aan wien Pruisen na de nederlaag bij Jena zijne weder geboorte en tegenwoordige grootheid te danken heeft. Daar zag men den ouden B Iiich er met zijn grijs hoofd en jeugdig hart naast den omzich- tigen Scharnhorst, den vernuftigen schepper van Pruisens hedendaagsche leger-organisatie, den wijzen en dapperen Gneisenau, den vrijzinnigen staatkundigen Hardenberg in ernstige pein zende beraadslagingen den toestand van het vader land, de middelen en hulpbronnen voor den aan staanden oorlog overwegende. Diepe stilte heerschte er in de nabijheid van het slot, waar de verzamelde hooggeplaatste per sonen onder voorzitterschap van den diep beproef den monarch niet zonder ernstige bezorgdheid den strijd voorbereidden: maar zooveel te luidruchtiger ging het toe or> de groote markt te Breslau, waar de nieuw aangekomenen gekleed werden en den eed aflegden van trouw aan koning en vaderland. Rondom het prachtige ouderwetsche raadhuis met zijn gothische hoeken en bogen verdrongen de jeugdige strijders elkander als de golven van een verbolgen zee. Zichtbaar tevreden liet de jonge man die zijn dertigste levensjaar nog niet bereikt hadzijn oogen zweven over de krijgshaftige menigte, waarbij hij menigen vriend en goeden bekende groette. Spoedig zag hij zich omringd door een tal van wapenbroeders waaronder menig hooggeplaatst officier, die allen met onmiskenbare deelneming en achting naar zijn mededeelingen luisterden, hoewel hij slechts de gewone kleeding dor vrij willigers droeg. Zijn geheele verschijnins toch had iets indruk-

Schiedams Jaarboek | 1875 | | pagina 92