wekkends en tegelijk behaaglijks, waardoor hij zijn meerderen een hoogere achting atdwong dan waarop hij volgens zijn militairen rang aanspraak kon maken. Hoog en slank als een jonge deneen echte Siegfriedsgestalte met blonde lokken, geestige en energieke trekken en heldere blauwe oogen, aan lichaam en geest geen enkel gebrek. Bekend als een geoefend zwemmer wien geen stroom te breed of te snelvlietend was een meester in 't schermen en vechteneen bloeiende jonkman in de volle kracht en schoonheid der jeugd, dien men als een ziener vol wijsheid en onschuld raadpleegde, verwezenlijkte Friedrich Friesen het ideaal van een Duitsch held en strijder voor de vrijheid. Bij de oproeping des Konings was hij een der eersten geweest van degenendie naar Berlijn waren gesneld, waar hij als leeraar werd benoemd aan het te dier tijde druk bezochte Plamann's opvoedingsgesticht. Tegelijkertijd met den bekenden Jahn stond hij aan het hoofd van de aldaar be staande schermvereenigingdaar hij de oefening van het lichaam als een eerste vereischte voor de beschaving en ontwikkeling van den nationalen geest erkende Nog grootere verdiensten verwierf hij zich als medelid van den Duitschen Bond, als zoogenaamde »Charlottenburger," door zijn geheime werkzaamheid voor de bevrijding des vaderlands en de verheffing des volks onder de leiding van den pati'iotischen staatsraad Grnner en van den dapperen graaf Cliassot; waardoor hij met Blücher, Gneisenau en de beroemdste staats lieden in aanraking kwam en dikwijls voor de gewichtigste zendingen gebruikt werd. Op de handen gedragen door zijn leerlingen hooggeacht door de aanzienlijkste en invloedrijkste mannen, bemind door de bekoorlijkste vrouwen, had zich de schoonegeestige Friesen uit de

Schiedams Jaarboek | 1875 | | pagina 93