6 armen eener geliefde moeder, en uit de schitte rendste betrekkingen losgescheurd om als vrijwil liger bij het korps van den dapperen majoor v o n T, ützow dienst te nemen, bij wien hij oogen- blikkelijk als adjudant optrad. »Nu Friesen, gij komt van het slot. Wat brengt gij ons voor berichten vraagde een oud officier den jongen man. »Alles staat goed. De Koning blijft standvastig. Het verbond met Rusland is gesloten en zooals mij Gneis en au mededeelde konden wij ook op Oostenrijk zeker rekenen. De Fransche gezant is reeds vertrokken en de oorlog zoo goed als zeker. Met een eindloos hoerah werden deze berichten, die zich als een loopend vuur van mond tot mond verspreiddendoor de opgewonden menigte ver nomen. »Dit is evenwel nog niet alles," ging Friesen voort nadat de beweging een weinig was bedaard. «Morgen zal de Koning tot het geheele Pruisische volk een aanspraak houdenopgesteld door den staatsraad Hippel. Ik heb het afschrift bij mij." «Voorlezen voorlezen hoorde men uit duizend monden tegelijk. Door de krachtige armen van eenigen der om standers in de hoogte geheven werd Friesen tot aan de trappen van het oude raadhuis gedra gen, waar hij als een heraut met luider stem de koninklijke boodschap verkondigde, die met de vol gende woorden eindigde: «Het is de laatste be slissende strijddien wij zullen wagen voor ons bestaan, onze onafhankelijkheid, ons welzijn. Er is geen andere uitweg dan een eervolle vrede of een roemvolle ondergang. Ook dezen laatsten zullen wij ter wille der eer getroost te gemoet gaan want eerloos kan geen Pruis of Duitscher leven. Doch wij mogen met grond vertrouwen, God eu

Schiedams Jaarboek | 1875 | | pagina 94