11 »Ik zal hem trouw bewaren, en de dood zelfs zal er mij niet van scheiden." »Weg met die sombere gedachten," riep zij lachendehoewel de tranen haar in de oogen stonden. »Mijn hart zegt mijdat wij elkander zullen wederzien." »Hier of elders," sprak Friesen, terwijl hij den ring aan zijne lippen drukte. Den volgenden dag reeds marcheerde het Lüt- zowsche vrijkorps van Breslau naar het Silezische stadje Zobten, en van daar naar het dorp Rogau, waar de moedige schaar plechtig zou worden in gezegend. Bij de vijftien honderd edele mannen en jonge lingen verzamelden zich in de dorpskerk en hieven het aangrijpend schoone koraal aan, dat Theodoor Kötner voor deze gelegenheid had gedicht. Nadat het gezang geëindigd was besteeg de waardige dorpsprediker, Peters genaamd, den kansel, en hield een vurigeecht vaderlandlievende toe spraak, die zulk een diepen indruk op de toehoorders maakte, dat aller harten geroerd en aller oogen vochtig werden. Het was een aandoenlijk schouw spel, die jongelingen, waarvan sommigen de kinder schoenen nauwelijks ontwassen waren, geknield te zien naast mannen van rijperen leeftijd niet alleen, maar zelfs naast grijsaards met zilverwitte kruin. Ten slotte stond de prediker nog eenmaal op en liet alle aanwezigen zweren voor de zaak der menschheid voor het vaderland en den heiligen godsdienst met vreugde bloed en leven veil te hebben, te overwinnen of te sterven voor de recht vaardige zaak. Sneller klopten de harten, helderder schitterden de oogenen rooder kleurden zich de wangen toen de lippen den voorgezegden eed op het blanke

Schiedams Jaarboek | 1875 | | pagina 99