9 stemd was om aan de overzijde des kanaals een landing te bewerkstelligen. Napoleon ontveinsde zich het ernstige van den toestand niet. Pas had hij zich de keizerskroon op het hoofd gezetenhadde het van hem alleen afgehangen, hij zou veel liever langs vreedzamen weg het geschil met de Britten voor goed geëindigd hebben, te meer omdat Rusland en Oostenrijk ook dreigende stemmen lieten hooren. Om van die vredelievende gezindheid te doen blijken schreef hij den Engelschen Koning George III op den 2den Januari 1805 een brief, waarin hij een betere ver houding voorstelde tusschen twee rijken, die, zooals hij opmerkte, »niets anders deden dan hun eigen wel vaart verwoesten, en wel eeuwen lang konden blijven worstelen." De Engelsche Koning echter, misschien persoonlijk weinig ingenomen met de «broederlijke gemeenzaamheid" van den nieuwbakken Keizer, liet eenvoudig antwoorden dat hij geen besluit kon nemen zonder zijn bondgenooten te raadplegen. De strijd was dus onvermijdelijk. Een landing bewerkstelligen op de tegenover liggende kust, in de nabijheid van Dover, vervol gens met gezwinden marsch op Londen aanrukken, om daar zijn grootsten vijand de wet voor te schrijven, ziedaar het droombeeld dat Napoleon aanhoudend bezig hield terwijl hij zich in het kamp van Boulogne bevond. Bijna dagelijks liet hij de vloot in zee steken tot het houden van ma noeuvres, 'en dikwijls hadden er vrij hevige scher mutselingen plaats met het Engelsch eskader dat daar met de verdediging der kust was belast. Verteerd van ongeduld riep Napoleon, terwijl hij den kijker op Dover richtteom seen gunstigen wind en vierentwintig uren 1" maar nog het een, nog het ander viel hem te beurt. Het ontbrak inmiddels niet aan plannenmakers,

Schiedams Jaarboek | 1876 | | pagina 105