11 haar schijnsel binnen de tentdie Napoleon in liet kamp van Boulogne tot verblijfplaats diende. De gouden stralen beschenen het bleek gelaat van een man, die in half liggende houding in een ledi kant rustte. Naast het ledikant op een tafeltje stonden een paar bijna uitgebrande kaarsen. Die man, de Keizer, las met aandacht eenige be schreven bladen, uitmakende de memorie van Ful ton. Zij begon aldus »Sire 1" »De zee, die u van uw vijand scheidt, verschaft hem een onmetelijk voordeel boven u. Beurtelings begunstigd door winden en stormen, hoont hij u straffeloos, trotseert hij u op zijn voor u ontoegan kelijk eiland. Welnu dien hinderpaal die hem be schermt kan ik doen verdwijnen in weerwil van al zijn vloten kan ik, in weinige uren, ten allen tijde, uw legers overbrengen op zijn grondgebied, zonder vrees voor stormenzonder de hulp der winden noodig te hebben. «Verduiveld «riep de Keizer uit, zich plotseling oprichtende, dat is de moeite waard om er tweemaal over na te denken." En, recht voor zich uitstarende, zonder evenwel eenig voorwerp te zienging hij voort «Als die man waarheid spreekt, schenk ik hem een koninkrijk Hij las verder. «Wat mijn middelen aangaat, zij zijn als volgt: enz." Twee uren lang bleef Napoleon onder ernstig nadenken lezentoen riep hij den kamerdienaar en beval terstond den generaal-intendant Daru te roepen. Toen deze verscheen, vond hij den Keizer gekleedzijn tent op en neer stappendemet het geschrift nog altijd in de handen. «Goede morgen, Daru!Ga op mijn stoel

Schiedams Jaarboek | 1876 | | pagina 107