12 zittenen schrijf aan den minister van binnen- landsche zaken. De intendant aarzelde, want er was slechts één zetel aanwezig: doch met een wenk gelastte Napoleon hem plaats te nemen. Schrijf «Mijnheer de Champagny, ik heb het plan van burger Fulton gelezengij hebt het mij veel te laat gezonden, dewijl het den toestand der wereld kan veranderen. Hoe het zijn moge, ik verlang dat gij het dadelijk doet onderzoeken door een com missie, samengesteld uit leden van de verschillende klassen van het Instituut, door u te benoemen. Daar toch zou het geleerd Europa rechters gaan zoeken om het vraagstuk te beslissen waarvan hier sprake is. Een groote, een natuurkundige, een tastbare waarheid ligt daar voor mijn oogen dien heeren zij het opge dragen, haar te onderzoeken, haar te vatten. Zoodra het rapport gereed is, zal het u worden ter hand ge steld, en zult gij het mij zenden. Zorg dat het niet langer dan een week zal duren, want ik ben onge duldig. Daarop Mijnheer de Champagny, bid ik God u in Zijn waardige hoede te nemen. Uit mijn kamp van Boulogne, 21 Juli 1805. NArOl.EON." Bijna twee maanden verliepen eer het gevraagde onderzoek had plaats gehad. Do geleerde heeren van het Instituut hadden de uitvinding van Fulton onderzocht en eenparig verworpen. In het rap port werd de Amerikaan een d ro o m er genoemd, en zijn ontdekking gekenschetst als een dwaas denkbeeld, een grove dwaling, een be lachelijk p 1 a n. Toen Napoleon dit bericht ontvingsprak hij treurig «Komaan, laat ons er niet meer aan denken

Schiedams Jaarboek | 1876 | | pagina 108