16 tochten werelddeelen bekend deden zijn en handels wegen openden -we willen niet blind zijn voor de verdiensten van anderen al behoorcn zij dan ook niet tot ons volk en ons eenige oogenblikken ophouden bij de roemrijke pogingen van de laatste jaren om die geheimzinnige wereld, der Noordpool vooral, te bezoeken. We zouden hier veel namen kunnen noemen van onverschrokken ontdekkers, doch we willen onzen lezers alleen in herinnering brengen de namen van Franklin Ross Scoresby HallWeyprecht en Hayer, Franklin, zooals algemeen bekend is, kwam met al zijn volk omeen paar jaar geleden zijn de overblijfselen gevonden; Ross heeft Noord-en Zuid pool bezocht en de Aardrijksbescliijving grootelijks verrijktScoresbyde gelukkige walvischvaarder en natuuronderzoeker, heeft vooral de Oostkust van Groenland tot het doel zijner nasporingen gemaaktHallde Westkust en heeft daarbij ook het leven verloren, terwijl Weyprecht en Pa3rer ook de oostkust van Groenland in teekening heb ben kunnen brengen en nu op hun laatsten tocht een nieuw Poolland hebben aan het licht gebracht. Hunne namen leven nog op aller lippen in hun land, Oostenrijk, en ook daarbuiten. Toen zij eenige weken geleden terugkwamen en met hun scheeps volk te Weenen arriveerden, was hun terugkomst een ware triomftocht. Een paar woorden mogen voorafgaan ter be schrijving van het landdaarna eenige opmerkingen over de zeer dun gezaaide bewoners, om dan over te gaan tot de wijze van reizen zelve. De Poollanden hebben vooral in den zomer veel aantrekkelijks. In den korten maar vrij warmen zomer (men vergete niet, dat in de zeer noordelijke streken de zon in weken niet ondergaat) wanneer

Schiedams Jaarboek | 1876 | | pagina 112