De lotgevallen van hen, die op het schip waren achtergebleven, zijn in korte woorden mede te deelen. Het schip was weldra niet meer geschikt om zee te bouwen. Men liet het op 't land loopen, bouwde een huis en overwinterde op de Westkust van Groenland. Er was overvloed van mondbe hoeften, brandstof enz.men had betrekkelijk een aangenaam leven. Schaakspel bood afwisseling voor de meer ontwikkelden kaartspel voor hen die meer materieele overwinningen wenscbten te be halen, dan welke het schaakspel geeft. Er kwamen Eskimo's hen bezoeken, die vriendschappelijk deel namen aan de spelen der matrozen, en zoo ging de barre Noordsche winter voorbij. Toen er open water kwam, wendden zij, in twee booten, die zij gemaakt hadden, onder het toezicht van den stuur man. den steven naar het Zuiden, werden door een Engelsch schip opgenomen en kwamen van daar terug in de Vereenigde Staten. Zoo eindigde de expeditie onder kapitein Hall. Hij is het verst in het Noorden doorgedrongen, en als wij de resultaten van zijn tocht nagaan en den rijkdom daarvan overzien, kunnen wij den wensch niet onderdrukken »had de nijdige dood hem gespaard De twee expedities van Weyprecht en Payer de eene om beoosten Groenland door te dringen naar de Noordpool, en de andere om tusschen Spits bergen en Nova-Zembla hetzelfde doel te berei ken hebben niet minder van zich doen spreken en we willen den lezer zoo kort mogelijk verslag van beide tochten geven. Voor hen, die aan een warmen haard gezeten zijn, heeft het lezen hiervan wellicht iets aantrekkelijks door de tegenstelling; aan hen, voor wie de brandstof niet zoo in over vloed voor 't grijpen ligtkan het misschien tot troost verstrekken dat er menschen zijn, die opa

Schiedams Jaarboek | 1876 | | pagina 123