29 waarmede alle Poolreizigers te worstelen hebben en die bij verwaarloozing een doodelijken afloop hebben kan) opkomt, laat men de kwaal voort woekeren zonder de eenvoudige maatregelen te nemen die daartegen bestaan als het eten van versch vleeschhet gebruiken van lepelblad enz. De onvenvinnelijke trek naar rust gaat zoover dat van de middelen tot opwekking geen gebruik wordt gemaakt. Voor hen, die van deze ongelukkige kwaal bevrijd blevenbestond afwisseling genoeg. De jacht op walrussen en ijsbeeren, beiden zeer ge vaarlijk gaf dikwijls aanleiding tot zonderlinge tooneelen. Eens waren een paar personen van de beman ning naar het kleine observatorium geweest om den thermometer- en barometerstand na te gaan, toen hun van het schip werd toegeroepen, dat zij achtervolgd werden door een grooten ijsbeer. Toen zij omzagen was het gevaarlijke dier hun dicht op de hielen. Zij namen hun toevlucht tot den gewonen maatregel van hen, die ongewapend door dezen tijger der Poolstreken worden vervolgdzij namen nl. hunne mutsen en wierpen die het dier toe. Met woede werd hierop een aanval gedaan, doch toen de pelsmutsen niet gaven wat werd gezocht, nl. voedsel, was het monster hun al spoedig weder zeer nabij. Nu werden de buizen uitgetrokken met hetzelfde doel en met dezelfde uitwerking, daarop een volgend kleedingstuk en nog een, doch het scheen alles slechts uitstel van executie. En het vooruitzicht was daar, dat zij ongeveer naakt in de klauwen van het verscheurend dier zouden vallen. Gelukkig echter was men, met lansen en buksen gewapend, van het schip toege schoten, en de aanvaller werd op zijn beurt aan gevallen en afgemaakt.

Schiedams Jaarboek | 1876 | | pagina 125