33 ding, vol leugens en bedrog en was daardoor ook zoo leugenachtig geworden, dat zij zelfs zonder aanleiding draaide en knoeide met de waarheid, tot zijzelve niet meer begreep wat waar en wat onwaar was, doch al was dit het geval er werd niet eens over gedacht om eenig onderzoek bij haar in te stellen. De moeder was zenuwachtig en deed in hare agitatie allerlei onsamenhangende betuigingen, nu eens over de zorg die zij steeds voor het kind had, dan eens over hare angstige voorgevoelens. Meer dan eens verzekerde zij, dat zij het niet zou overleven, als ze haar kind moest missen en dan weer barstte zij in luid snikken los. Het was naar om te zien hoe weinig zij zich- zelve beheerschen kon en het arme kindje werd er het slachtoffer van. Een oude baker, die met den volkshoop eerst naar binnen en toen naar buiten was gedrongen, had zich op nieuw baan gemaakt en stond nu in de kamer, waar zij als een oud gediende het roer in handen nam. Jij moet wat spiritus nemen," zeide zij ge biedend tegen de vrouw, die eerst beweerde dat zij niets noodig hadmaar toen toch de druppel tjes nam. »En dat kind vervolgde baker »hm, wat zei de dokter?" »Hij zei dat er niets meer aan te doen was. We moeten haar zoo maar laten liggen, en dat is toch hard voor een moeder," jammerde de vrouw, die het niet eens de moeite waard vond om de in haar oog zoo ongerijmde verzekering van den dokter te herhalen. «Zoolang er leven is, is er hoop," verzekerde baker, «mij dunkt een kruidenbad. En u?" Deze vraag werd gericht tot een apotheker uit de buurt, een man die nog nooit begrepen had waarom er eigenlijk dokters warendaar men toch voor «het ware" van de zaak bij hem te 3

Schiedams Jaarboek | 1877 | | pagina 129