7 dier haast ontbreekt, niet verzoenen met eene verblijfplaats, welker deuren en grendels hem telkens herinnerendat hij geen vrij mensch meer is. Duizendmaal liever hon ger en ellende in vrijheid dan al het noodige in ge vangenschap. Voorzeker was het een grondig menschen- kenner, die het eerst op de gedachte kwam den boos doener te straffen met gemis van vrijheid. De onder vinding leert het, dat voor de meeste menschen de dood meer welkom is dan levenslange gevangenschap. Alleen de gedachte: niet vrij te zijnis den mensch onver- dragelijk. Ik zoo haast durven veronderstellen, dat, zoo men de gevangenissen openzette en het allen in de vrije keuze liet, of zij er blijven wilden of niet, er velen zouden blijvendie nu hun lot ondragelijk vinden. Het denkbeeld: ik ben liier uil vrije beweging, zou menigeen voor het gemis der vrijheid schadeloos stellen. Maar, hoe zou het ook denkbaar zijn, dat die edele zucht, dat sterke verlangen, dat wij zelfs bij de dieren in zoo hooge mate waarnemen, den mensch zou ontbreken. Een vogeltje in zijn kooitje is met een gevuld zaad bakje en een fonteintje met water als kristalniet zoo tevreden als met het onreine voedsel en den modderigen drank, dien het, aan alle gevaren ten prooi, in de vrije natuur slechts met moeite kan bekomen. Zijne treurige stemming, zijne van glans beroofde veeren, zijn krab belen en prikken tegen do traliën bewijzen het ons, dat de vrijheid ook voor dat diertje eene voorname levens factor is. Ziet ook de leeuw in den dierentuin. Die koning der dierenzoo ontzagwekkendzoo trotsch en fier in het vrije woud, ligt daar met neèrhangende manen en een fletsch oog als eene schaduw van hetgeen hij eertijds was. Zelfs zijn geluid heeft zijn vreesaanjagende, huiveringwekkende kracht verloren. Het gemis der vrij heid heeft den vorst van zijn glans en zijne heerlijk heid beroofd. Is dus alleswat leeft en zich beweegt, met den vrij-

Schiedams Jaarboek | 1878 | | pagina 109