43 Vergun dien ondergeschikten steeds vrijuit hunne mee ning te zeggenja lokt er hen steeds toe uit. Veel on zin zult gij dan vaak hooren, maar ook dikwijls zult gij door een schooneen helder denkbeeld verrast wor den, dat een lichtstraal in uw brein werpt. Wat zouden een aantal zaken beter gaan, indien hooggeplaatste personen in plaats van zich gestreeld te gevoelen door de laffe vleitaal van die hen omringen iedereen, die hen omgeeft, dwongen, ronduit zijne mee ning te zeggen Vrijheid van handelen. Ja, hoe groot het geroep is over de vrijheid der negentiende eeuw waar het op vrijheid van handelen aankomt, zijn wij in vele op zichten nog zoo slaafsch zonder het dikwijls zelve te wetendat wij ons bij eenig nadenken menigmaal zou den schamenaanspraak te maken op den naam van vrije menschen. Waar de wetten ons vrijheid verzekeren, worden wij in de eerste plaats in de boeien geslagen door de alles beheerschende mode. Een Nero was nog een engel in vergelijking met deze despote. Zij ont neemt ons menigmaal waar genotis de grootste vijandin van eene gevulde beurs, belemmert ons in onze bewe gingen legt onze noodzakelijke levensverrichtingen aan bandenslaat onze ledematen in boeien enwat het ergste is, benadeelt vaak onze gezondheid, zoo zij er ons al niet, wat ook dikwijls gebeurt, geheel van be rooft. Van de wieg tot aan het graf worden wij door deze tirannieke dame vervolgd, geplaagd, gesard, gefolterd en geplunderd. Hebt ge bijv. wel eens met aandacht eene baker gadeslagen bij het aanldeeden van een kraamkindje In plaats van zoo'n kindje in eene heel losse kleeding te steken, waarin het zich gemakkelijk zou kunnen be wegen en heel gemakkelijk geholpen zou kunnen worden krijgt het al een hemd met mouwen en bandjeseen borstrokje, ook al met mouwen en bandjes, eene jurk,

Schiedams Jaarboek | 1878 | | pagina 115