•18 achter de schermendoch zoo wij alles wistenwij zouden veel van onze schoone illusiën moeten laten varen. Alleen de zoogenaamde vrije verkiezingen in ons land zouden bijdragen genoeg kunnen leveren tot juiste kenschetsing van den rampzaligen toestand onzer vrijheid. Wat baten toch goede wetten, zooals wij er gelukkig velen bezitten, wat een vrijzinnig staatsbestuur, zoo de vrijheidsgeest niet in liet volk doordringt en zoo de ontwikkelden en de gegoeden en de aanzienlijken en de invloedrijkendie juist geroepen zijn de vrijheid tot het deel van allen te maken, haar zooveel mogelijk voor anderen trachten te besnoeien. Wij spraken van goede wetten en zeidengelukkig bezitten wij er vele. Burgerlijke en staatkundige vrijheid! wie zal het ontkennen, dat onze wetten ze ons in ruime mate verzekeren Toch schiet er ook in dit opzicht nog wal wat te wenschen over doch daarover aan stonds nog. De wet geeft somtijds te veel. somtijds te weinii7 vrijheid. Tè veel vrijheid noem ik het, wanneer, ter wijl de dief gevangen wordt gezet, een verkwistend bankroetier vrij blijft rondloopen, te veel vrijheid de vergunning om gepatenteerd een aantal menschen van hunne gezondheid, hun verstand en hun leven te be- rooven en even zoovele huisgezinnen in armoede te dompelen. I)e vrijheiddie den verknop van sterken drank toelaat, is eene vrijheid, eenc beschaafdeont wikkelde, christelijke natie onwaardig. Het is te betreuren, dat er nog zoo weinig leden van onze volksvertegenwoordiging gevonden worden, die too- nen krachtig te willen medewerken aan de uitroeiing van den volkskanker: misbruik van sterken drank. Te veel vrijheid noem ik ook het recht, dat geweten- looze ouders hebben hunne kinderen verstandelijk en zedelijk, ja ook lichamelijk te vermoorden door hun onderwijs en godsdienstige opleiding te onthouden en

Schiedams Jaarboek | 1878 | | pagina 120