25 Icf/cr liet bloed privilegie der rijken genoemd. Zal dit privilegie evenals de andere, hier genoemd, ooit afgeschaft worden? Zal ook in dit opzicht gelijkheid voor allen verkregen worden. Och ja! gelijkheid in plichten zal dan komen, wanneer er maar eerst gelijkheid in rech ten bestaat. Bij de tegenwoordige inrichting der kies wet is er niet spoedig verbetering te wachten, omdat liet kiesrecht voor een groot gedeelte berust in de han den van hen, die het meeste belang hebben bij het voortduren van dit onrecht of die het onrecht niet ge voelen of kennen, 't Zal toch den meesten uwer wel bekend zijn dat de census of de som, die men als be lasting moet betalen om kiezer te zijn, lang met voor alle plaatsen in ons land dezelfde is, Daargelaten nog of de census een rechtvaardige maatstaf is voor het kiezer- schap, zal het wel geen betoog behoeven, dat eene ongelijke census strijdt met den rechtvaar digen eisch gelijkheid van rechten bij gelijkheid van plichten, line hespotteliik die censusregeling is, kan u uit het volgende hljken. Voor eenige jaren werd de gemeente Mathenesse hij Schiedam ingelijfd Niettegenstaande de bewoners van Mathenesse. nu aanmerkelijk verhoogd werden in de belasting, deed zich toch het geval voor, dat sommige personendie in Mathenesse kiezers waren voor Leden van de Tweede Kamer, het bij hooger belasting in Schiedam niet eens waren voor' die van den Gemeenteraad. En zooals ge weet, is de census voor het kiezerschap van den Raad de helft van die voor dat van de Tweede Kamer. Dorpsbewoners en stedelingen worden dus voor de uitoefening van dit gewichtige burgerrecht met twee maten gemeten. Heel wat is er dus op te noemen dat ons de over tuiging kan schonken: er ontbreekt nog veel aan dege lijkheid zooals wij die meenen te moeten voorstaan. Doch het is een verblijdend verschijnsel, dat de dam. die vroeger was opgeworpen tusschen de verschillende rangen en standen, gedurig lager wordt gemaakt en meer en meer het besef levendig wordt, dat in eene

Schiedams Jaarboek | 1878 | | pagina 127