30 vindt men edit Turkschetriestige en vrij vuile nesten, 't Verschijnen daarin van de Europeesche kleederdracht geldt voor eene gebeurtenis en trekt altijd een escorte van spottende straatjongens tot zichalsmede van dat echt Turksch roofgespuis met 't welk de overheden maar zoo wat vrede sluiten moetenevenals nog niet lang geleden de Siciliaansche overheden gedwongen waren zulks met de medeleden der Maffia te doen. Maar nevens deze uitingen van den Turkschen aard, vindt men er toch die veel omvattende gastvrijheid die, door den Koran voorgeschreven, meer of min door al de Moham- medaansche volksstammen uitgeoefend wordt. Reeds van Tschitli af treft men geen logementen meer aan, dat wil zeggen, wat men in Turkije onder logementen verstaat, de zoogenaamde Hans of Khans. Dit zijn groote gebouwen met uitgestrekte pleinen, waarin de reiziger tegen betaling overnachten en ook zijne bijhebbende paardenezels, kameelen enz. onder dak brengen kan doch waarbij hij in de voorziening van alle overige behoeften zelf heeft te zorgen. In 't binnenste van Anatolie en verder naar Azie heen echter, moet men uitsluitend van de private gast vrijheid der bevolking gebruik maken, die zich op ver schillende, voor een deel zeer eigenaardige, wijzen ken schetst. Menigmaal vindt de vreemdeling bij een der voorname bewoners der plaats logies Dan wordt hem de ceremonieele Turksche beleefdheid bovenmate betoond niet zelden tot laat in den nacht, hoewel de moede rei ziger zich liever zou uitstrekken om te rusten dan het voorwerp dier eindelooze attenties te zijn. Ter eere van hem wordt er koffie versch gebrand fijn gestooten en gekookt, wat alles met de grootste plechtigheid geschiedt, totdat men eindelijk dien mokka drank hem even plechtig aanbiedt en vervolgens ter zijner eere mee helpt opslurpen. De verschillende werkzaamheden voor de toebereiding van de koffie be ginnen telkens op nieuw van voren af aanzoodat

Schiedams Jaarboek | 1878 | | pagina 132