33 des huizes weigert niet om kleine geschenken van tabak, koffie en vooral van schietkruit aantenemen zoodat per slot van rekening 't zoogenaamd vrij logies in de Oda's nog kostbaarder wordtdan de herberging voor geld in de Hans, welke laatste in ieder geval, wat 't comfort betreft, bij de Oda's niet behoeft achter te staan 't Comfort toch in de Oda's is over ''t geheel zeer bescheiden. Zij bestaan uit eene zaal met naakte wan den en een zoldering met onbehouwen, ruwe balken zij bevatten tafels, stoelen noch beddenenkel eenige matten of een defect vloerkleed en een aantal Turksche pijpen (zoogenoemde waterpijpen). Dat is al de heerlij- heid die men in de Oda's aantreft. In velen ontbreken een deur, een schoorsteen en vensterruiten, doch in alle is een overvloed van pijpen voorhanden. In Turkije leeft men niet zelden van het overtolligedit moet zeker tot troost strekken waar het aan het noodzakelijke en nuttige ontbreekt. Maar al dat minder aangename ont neemt toch niets aan 't zuiver humane idee, waarop deze instelling gegrond is en ook niets van hare waarde. Onder alle omstandigheden strekken dergelijke inrich tingen der Turksche gastvrijheid tot eer. De formaliteiten waarmee de vreemdeling in de Oda's ontvangen wordt, zijn van 't eene einde van Klein-Azie tot 't andere, overal dezelfde. De bezitter van de Oda ontvangt ons aan den ingang en helpt ons zelfs bij 't afstijgen van onze paarden of ezels. Met een vriende lijk welkom en een zegewensch worden we begroet en de Oda binnengeleid. Meestal is die reeds met Turken opgevulddie met de beenen kruiselings op matten zijn gezeten en dapper rooken. Geen mensc.h echter verroert zich in 't begin of neemt ook maar de minste notitie van ons. Wij nemen zelf plaats zoo goed dat gaat, ont steken onze sigaar en zwijgen. Thans echter komt de beurt aan ons om te groeten. Voor ieder der aanwezigen leggen wij, terwijl wij ons gelaat naar hem toekeeren, onze hand op 't voorhoofd, 3

Schiedams Jaarboek | 1878 | | pagina 135