9 zooveel voor ons te genieten," sprak de voorste, kalm haar weg vervolgende en de anderen wenkende om mede te gaan. Allen volgden slechts eene bleef dralend herhalen »een bloem, een zonnestraal »Om mijn weg een klein weinigje op te luisteren," herhaalde Elsa, nauwelijks hoorbaar. Het jonge meisje dacht even na, haalde toen eenig geld te voorschijn, drukte het Elsa in de hand en vlood hare gezellinnen na. Half verbluft bleef Elsa staan, en reeds hadden de bedienden den weg weer afgesloten toen zij daar nog onbeweeglijk stond met het geld op hare hand. «Een aalmoes!" riep zij teleurgesteld uit en wierp het geld weg. «Zottin!" prevelde een der bedienden, raapte alles op en stak het in zijn zak. »Dat is bruikbaarder dan bloemen en zonnestralen," merkte hij lachend aan, op zijne zakken kloppende en tegen zijn kameraad eenige ongepaste aardigheden makende over Elsa, die nog steeds besluiteloos stond. Zij lette er niet op, zij dacht hoe heerlijk het zou zijn, als ook zij een gouden sleuteltje had en het tafereeldat zich even voor hare oogen ontvouwd hadscheen nogmaals in alle duidelijkheid voor hare oogen te komen. «Ja, ja, zij behoeft stellig niet als wij te werken voor den kost," zeide de een tegen den ander. «Werken voor den kost," herhaalde Elsa, half werktuiglijk, 't Was een klank, dien ze haar geheele leven lang gehoord had, en zichzelve beschuldigend, dat ze al zooveel tijd had verzuimd, besloot zij voort te maken, maar met tranen in de oogen en met tranen in het hart nam zij afscheid van den kleinen graf heuvel. Toen begon zij moedig den tocht naar huis. «Houd God voor oogen en denk aan oris." Dat probeerde Elsa te doen onder het voort- wandelen. «God is een Vader der weezen," had zij

Schiedams Jaarboek | 1880 | | pagina 113