29 Eduarddiens goede, natuurlijke aanleg beloonde de zorg, die de brave notaris aan zijne ontwikkeling besteedde; ook smaakte de oude beer veel genoegen door den ijver en de vlijt, waarmee zijn beschermeling na verloop van jaren zijn bestemming bereikte. Tenzelfden tijde van het hierboven verhaalde, stierf in een dorpje eenige mijlen van Londen verwijderd Catharina Forsyth, de nagelaten weduw van een lieder lijken door drank ten gronde gerichten daglooner, den voormaligen bezitter van het boeren-erf Forsyth. De overledene had na den dood van haar man voor zichzelve en haar kind, een meisje, Ellen genaamd, door boodschappen doen en landwerk, een kommerlijk bestaan gevonden. Ellen was slechts zestien jaar oud toen hare moeder stierf en zelfs in hare armoedige klee ding eene uitstekende schoonheid. Dit aangenaam ge schenk der natuur was echter ook alles wat het jonge meisje op de wijde wereld bezat. Een kind der bitterste armoedewas zij bij den dood harer verzorgster den honger prijs gegeven en buiten staat zich tegen dezen vijand te wapenen want niettegenstaande hare zestien jarenwaren hare krachten niet toereikend om op het land een dienst te vinden, waardoor zij in haar onder houd zou kunnen voorzien. Haar jeugd de onkunde waarin zij was opgegroeidzoowel als haar teere en zwakke lichaamsbouwmaakten haar voor landwerk ten eenenmale ongeschikt. Andere werkzaamheden bestonden er voor haar niette dien tijde was er geen gelegen heid op het platteland, zijn vermogens op een andere wijs i t te spannen. Alleen de groote, volkrijke steden, bieden met hun weelderig leven en verschillend streven, daartoe ruimschoots gelegenheid. Zóó moest de hulpe- looze wees wel ten laste der gemeente komen, en eenige medelijdende lieden wilden voor haar onderhoud zorgen. Hetzij dat Ellen uit een natuurlijk eergevoel zich verzette van de openlijke weldadigheid af te hangen hetzij zij een duister voorgevoel had van de mogelijkheid

Schiedams Jaarboek | 1880 | | pagina 133