33 De rijke jeugdige weduwe had, ter regeling der nalaten schap haars overleden gemaals, een omzichtig en recht schapen rechtsgeleerde noodigals zoodanig werd haar een nog jong talentvol advocaat aanbevolen, die nog kortelings een schitterende proef zijner kunde in de gerechtszaal had geleverd. Deze jeugdige advocaat was de beschermmeling des boven vermelden Notaris, Mr. Samuel Knook, de nagelaten zoon van Sir William Hyde, Eduard Hyde. Vijftien jaren waren voldoende geweest om van den rijk begaafden knaap een advocaat te vormen, wien volgens het oordeel zijner soliedste stad- genooten een glansrijke toekomst wachtte. Eduard Hyde nam het belang zijner schoone cliënte met zooveel omzichtigheid, rechtschapenheid en belange loosheid ter harte, dat hij haar volste achting verwierf en hun omgang ook na de voleindiging der zaken op de vriendschappelijkste wijze bleef voortgaan. Zoo ontstond tusschen beiden eene verhouding die met recht mocht worden aangezien als het begin eener nau were en gelukkige verbintenis. Deze volgde evenwel niet spoedig. Eerst na verloop van twee jaar deed Eduard Hyde ernstig aanzoek om de hand der rijke weduwe die hij verwierf. Het huwelijk volgde kort hier na. Het jeugdig echt paar genoot eenige jaren het ongestoordst geluk, tot het door den noodlottigen loop, dien de revolutiën tegen de regeering en het leven van Karei I genomen hfldden, gevoelig verstoord werd. Het parlernentsdecreet, dat alle aanhangers des Konings verbande, dreef ook Eduard Ilyde die een der hoofden der royalistische partij uit maakte, buiten 's lands. Hij begaf zich eerst met zijne gemalin en zijne beide dochtertjes naar Holland, de toenmalige verzamelplaats der uitgeweken koningsgezinden. Een jaar later ging hij naar Keulen, waar de prins van Wallis, na de ont hoofding van Karei II, met zijn broeder den hertog van York gevlucht was. 3

Schiedams Jaarboek | 1880 | | pagina 137