27 niet heter is, de Polen zonder bloedvergieten gevangen te nemen, dan met hen te vechten en wel op deze wij ze: gij gaat met den burgemeester, de raadsleden en vijftig van de oudste hoeren naar de kapel om die te bezetten, voordat de oproermakers daar zijn. Ik verberg mij met de overigen in het bosch. Zoodra de vijand nadert, geeft gij een signaal met den jachthoorn waarop wij hen in den rug aanvallen, zoodat zij zich terstond moeten overgeven, als zij niet onder de dorschvlegels der boeren willen vallen." «Dat hebt gij vernuftig bedacht." antwoordde de Weleerwaarde, «wat zegt gij er van burgemeester?" «Ik vind het uitstekend," sprak deze nadenkend, «deze dame heeft meer overleg, dan wij allen te zamen." De geestelijke nam nu een kort en roerend afscheid van vrouw en dochter, die met moeite een glimlach onderdrukte, en trok toen met zijn uitgelezen troep naar het zuiden, waar de kapel van Trojka stond. Na kort verwijl brak ook Macedona met de overige boeren op Zij had een kromme sabel op de schouders, twee pistolen in den gordel en steeg te paard. Ipolita volgde haar voorbeeld. Onmiddellijk achter hen liepen de boe rinnen met hooivorken op de schouders, daarop volgden ongeveer drie honderd mannen, met zeisen en dorschvle gels gewapend. Zij gingen echter niet zuidwaarts langs den straatweg, maar meer noordwaarts en kwamen nog vóór het luiden van de avondklok bij de herberg van Krasna aan. De beide vrouwelijke bevelhebbers stegen van het paard, traden de gelagkamer binnen en begon nen, door een paar boeren geholpen, den joodschen kas telein, zijn vrouw, kinderen en de meid te binden en in den kelder op te sluiten. Verraad was nu van dien kant niet meer te vreezen en Macedona deelde nu den boeren haar plan mede. Zij bleef met haar dochter en al de vrouwen en meisjes en een twintigtal boeren, die zij zelf uitzocht, in de herberg, terwijl de overige boeren zich in het dennenhout moesten verbergen.

Schiedams Jaarboek | 1885 | | pagina 139