12 anders en al mijn kameraden zijn nu al keukenmeid die verdienen meer dan ik en hebben meer profijt." »Hoor eens, Jans, je kunt, als je kindermeid wilt blij ven, het volgende jaar bij mij evenveel loon krijgen als een groote meid." «Mevrouw is wel goed, maar weet u, mevrouw, een kindermeid wordt toch altijd minder geteld en staat altijd achter bij de anderen, 's Zaterdagsavonds mag de keukenmeid boodschappen doen, maar de kindermeid moet thuis blijven, en als 't kermis is, gaat de keuken meid op de beste dagen uit, maar de kindermeid moet maar nemen wat ze krijgen kan." «Jans, Jans, wees toch verstandiger. Wat komt het er op aan, op welken dag je uitgaat; je kunt immers toch genoeg pret maken, en dat slenteren 's Zaterdags avonds langs de Hoogstraat is voor menigeen een ongeluk. Pas maar op Jans en denk nog eens over mijn voorstel." 't Was nu kermis en Jansje had in de vorige week, toen ze haar uitgaansavond had, bijna den geheelen avond met haar kameraad de Hoogstraat op en neer geloopen. Toen ze uitging, stond de knecht van baas B. al in de straat op haar te wachten maar ze had hem gauw «genoeg" gegeven, Ze paste er wel hartelijk voor op, met zoo'n vervelenden jongen te loopen, die altijd naar versch hout rook «Dankje wel hoor in oen timmermansknecht heb ik vooreerst nog geen zin. 't Is een beste jongen, daar zal ik niets van zeggen, en hij meent het goed ook, maar ik bedank er voor me nou al te verbinden, om misschien eerst over een jaar of tien te trouwen. Dan hou ik vooreerst maar liever mijn vrijheid." «Of je gelijk hebt, Jans," had haar kameraad gezegd, die in gunstig uiterlijk en levenslust voor Jans niet veel onderdeed, maar toch bedaarder was, en de beide meis jes waren vroolijk lachende en onbezorgd de Hoogstraat opgeloopen, terwijl de afgewezen timmermansknecht pruilende afdroop.

Schiedams Jaarboek | 1887 | | pagina 124