HELDENMOED. Midden in een groote vlakte ligt het wachthuis No. 84. De afstand, zoowel baanopwaarts als haanafwaarts tot de naaste stations is een half uur lang en even groot is ook de afstand naar het dichtstbij gelegen dorp. Dat baan wachtershuis ligt zeer eenzaam en toch is het voor het verkeer van buitengewoon belang. Het ligt aan de bocht, waarlangs een zijtak van de hoofdbaan afbuigt, en buiten dien in eene kromming en aan eene helling, zooals slechts op banen in gebergten kan plaats vinden. Van het eene, hooger gelegen station spoort de trein een groot eind tus- schen loodrecht opstijgende rotswanden, waartusschen men den weg eerst door dynamiet heeft moeten banen dan loopt deze, de schilderachtige krommingen van de spoorlijn volgende, in het dal af, om achter het wachthuis No. 84, hetzij hij langs de hoofd- of de zijlijn is gegaan, weder bij de horizontale baan terecht te komen. Wegens al deze omstandigheden is de post van den wachter No. 84 zeer belangrijk en van groot gewicht. Eene vergissing in designaal of wisselstelling zou een vreeselijk ongeluk ten gevolge kunnen hebben, vooral voor de snel treinen, welke meermalen 's daags met zulk een vracht en snelheid voorbij sporen, dat het kleine wachthuis op zijne grondslagen schudt. Het spreekt vanzelf, dat op dit belangrijk punt een in alle opzichten vertrouwbaar beambte is geplaatst, die behalve zijn diensteed, ook nog een bijzon deren eed voor dezen belangrijken post heeft afgelegd,

Schiedams Jaarboek | 1889 | | pagina 142