30 hoofd slaat tegen den rand der stalen sporen en bewuste loos blijft hij liggen, in zijn rechterhand nog steeds het papier vasthoudend, als een talisman, maar zonder lichaamskracht, zonder eenige energie van den wil. Hij verneemt nog het trillen der lucht, een naderend suizen en dreunen, hij voelt den grond schudden en ziet de lich ten van den aansnellenden trein, maar dan is het met hem gedaan. De kroonprins is op reis om de troepen te inspecteeren op de spoorlijnen en in de garnizoensplaatsen welke hij moet doortrekken, is alles in volle beweging door het tref fen der noodige voorbereidingsmaatregelen. Des te onaan genamer is het, dat plotseling alle beschikkingen moeten veranderd worden, omdat op een der spoorbanen, ten ge volge eener wolkbreuk, een brug in slechten toestand is geraakt. Nu moet de prins een kleinen omweg langs een zijlinie maken. De verordende extra trein brengt den toekomstigen vorst des lands op het bergspoor, waaraan onze kleine geschiedenis speelt. Op de locomotief, wier lantaarns ver vooruit in de donkere rotsravijn het licht werpen, staat de knapste machinist der baan. Een tweede jongere machi nist fungeert thans bij uitzondering als stoker, en volgens het voorschrift bij het reizen van hooge personaadjes, bevindt zich de machinemeester der geheele baan tot oppertoezicht ook op de locomotief. Dreunend snort de sneltrein met zijne weinige waggons door het donkere ravijn. De drie beambten doen hun best, om nauwkeurig het waterstandglas, den regulator, de ventilator, de optische signalen en de eigenaardigheden der baan waar te nemen. Zoo even werpt de stoker in den vuurgloed onder den ketel versche steenkolen. liet uit den geopenden oven stralende licht overgiet de drie mannen met een bloedrooden gloed. Eensklaps geeft de machinist een kreet en wijst door het ronde geopende waarnemingsraam naar voren in de

Schiedams Jaarboek | 1889 | | pagina 148