Eclipsen in het jaar 1889. In dit jaar zullen drie Zons- en twee Maansverduisteringen plaats hebben. De eerste is eene bij ons onzichtbare totale Zonsverduistering, plaats hebbende op den eersten Januari. De verduistering za zichtbaar zijn in Noord-Amerika, behalve in het hooge noorden, en in het noordoostelijke gedeelte van den Stillen Oceaan. De tweede is eene gedeeltelijke bij ons zichtbare Maans verduistering, voorvallende op 17 Januari. De eerste aanraking met de bijschaduw heeft plaats 's morgens te 2 uren 59 mi nuten; het begin der verduistering te 4 uren 18 minuten; het midden te 5 uren 49 minuten; het einde te 7 uren 20 minuten en de laatste aanraking met de bijschaduw te 8 uren 39 minuten in den morgen. De verduistering zal in westelijk Europa, Afrika en in Amerika te zien zijn. De derde is eene in ons land onzichtbare ringvormige Zonsverduistering, welke voorvalt op den 28sten Juni. Zij zal zichtbaar zijn in de zuidelijke helft van Afrika, in Zuid- Arabië en Voor-Indië, op Sumatra, Java en Zuid-Borneo, alsmede in den Indischen en in het zuid-oostelijk deel van den Grooten Oceaan. De vierde is eene bii ons waar te nemen gedeeltelijke Maansverduistering, voorvallende op den 12den Juli. De eerste aanraking met de bijschaduw vindt plaats 's avonds te 6 uren 55 min., het begin der verduistering te 8 uren 3 min., het midden te 9 uren 14 min., het einde te 10 uren 24 min en de laatste aanraking met de bijschaduw te 11 uren 32 min. in den avond. De vijfde is eene bij ons onzichtbare totale Zonsverduiste ring, voorvallende op den 22sten December. De verduistering is te zien in de noordelijke helft van Zuid-Amerika, in Afrika met uitzondering van het noord-westelijk deel, in Arabië en in den Atlantischen Oceaan.

Schiedams Jaarboek | 1889 | | pagina 17