5 krijgsplannen van de Zweden aan deze verraden liad. Hij en zijne vrouw werden te Malmó gevangengenomen en daar hij juist erg ziek was, werd hij geheel alleen verdedigd door zijne moedige vrouw, die, in verschei dene met veel scherpzinnigheid geschreven stukken de tot onderzoek der zaak benoemde commissie, van de onschuld van haren echtgenoot zocht te overtuigen. Het gelukte haar hem vrij te doen spreken maar reeds vóór dien tijd was hij naar Kopenhagen gevluchtwaar hij tevergeefs om eene audiëntie bij den koning ver zocht. Niettegenstaande de voorwaarden van den vrede van Roskilde, werden hij en zijne vrouw in 1660 ge vangengenomen en naar het eiland Bornholm gebracht waar zij een jaar in strenge gevangenschap blevenge heel zonder bedieningjazelfs zonder licht. Door voorspraak en belofte van rustig op een klein goeddat zijne vrouw op Funen bezat, te blijven, kreeg Ulfeldt zijne vrijheid terug, maar de man, die gewoon was over zoovelen te heerschen, had een te onrustigen geest om lang op dat stille buitenverblijf te vertoeven. In 1662 verzocht hij om voor zijne gezondheid de baden van Aken te mogen gebruikendit werd hem toegestaan doch in plaats van naar Aken begaf hij zich eerst naar Am sterdam en toen naar Brugge waar hij een paar jaar bleef. In 1603 verliet zijne vrouw hem, op zijn dringend verzoek om in Engeland eene groote som gelds in te vorderen, die Ulfeldt vroeger aan Karei den Tweede ge leend had, toen deze in de Nederlanden verblijf hield. Karei de Tweede ontving haar vriendelijk en beloofde haar te zullen betalen maar het kwam er niet toe en toen Leonora Christine eindelijk mismoedig over dat uitstelop verzoek van haren man terug wilde keeren waren er omstandigheden die haar dit beletten. De Deensche regeering had verschillende mededeelin- gen ontvangen die hoogst bedenkelijk voor Ulfeldt waren zij kwamen van den grooten keurvorst en behelsden niets minder dan dat Ulfeldt en met hem verscheidene

Schiedams Jaarboek | 1890 | | pagina 125